Projektek  »  Víztisztítás  »  Ami a vízben van

Mi van a vízben?
Mivel lehet kiszűrni ezeket?

Európai Unió

Több, mint 800 víz által terjesztett betegség ismert.
"1998-ban az Európai Unió lecsökkentette az ivóvízben megengedett ólom maximális mennyiségét 50-ről 10 mikrogramm / liter értékre. Mivel az ehhez szükséges legmodernebb technológia kiépítése igen költséges, az ivóvizet biztosító cégek 2013-ig haladékot kaptak az új normák betartására." - Szerinted ez ma Magyarországon hol tart? :-)

Gyakori szennyeződések a vízben

Alumínium, arzén, nitrátok, bárium, bróm, klorid, klór, cián, cink, fluór, foszfát, kadmium, szilikon, trihalometán, mangán, réz, nikkel, ólom, kálium, rádium, higany, szelén, szulfát, ezüst, stroncium, kálcium, vas, baktériumok, vírusok, kriptoszporídium, giardia.

24520 vegyianyag a vízben

Egy új németországi tanulmány több ezer potenciálisan veszélyes káros vegyianyagot talált, melyek még mindig kioldódnak a műanyag termékekből az élelmiszerekbe és italokba. Martin Wagner és kollégája Jorg Oehlmann a Goethe Egyetemről, Frankfurtból, együtt egy kutatócsoporttal a Német Szövetségi Hidrológiai Intézetből jött rá erre, miután 18 különböző palackozott vízterméket vizsgáltak meg, hogy megnézzék az EDC-k jelenlétét. Biológiai tesztek és tömegspektrometria fejlett kombinációjának használatával a csapat 24,520 vegyianyagot azonosított, melyek jelen vannak a vizsgált vízben.

De ami jelentős aggodalmat okoz, és úgy tűnik, hogy a tanulmány megállapításait alátámasztja az a DEHF volt, egy lágyító vegyianyag, melyet a műanyag palackok rugalmasabbá tételére használnak. A beszámoló szerint a DEHF egyértelműen azonosítható volt a vizsgált vizekben, mint a legkövetkezetesebb és legnyilvánvalóbb bűnös az anti-ösztrogén aktivitás okozójaként.

A tanulmány kiadott kivonata megmagyarázza, hogy a 18 palackozott víztermék közül 13-nál "jelentős" anti-ösztrogén aktivitást figyeltek meg, miközben a 18 mintából 16-nál úgy találták, hogy gátolja a test androgén receptorait meghökkentő 90 százalékos mértékben. Ezen túlmenően a 24,520 egyéb kémiai vegyületet a DEHF mellett antagonista aktivitásúként azonosították, ami azt jelenti, hogy ezek is hátrányosak a szervezet hormonális rendszerére.

"Alátámasztottuk a DEHF, valamint a dioctyl fumarate és a maleát jelenlétét és biológiai aktivitását hitelesített szabványok alkalmazásával." - áll a kutatók jelentésében. "Mivel a DEHF anti-ösztrogén, de nem anti-androgén, ebből arra következtetünk, hogy még azonosítatlan endokrin rendszert károsító vegyianyagok járulnak hozzá a palackozott víz antagonista hatásához."